دسته : نرخ ارز    تاریخ درج : ۱۳۹۸/۰۴/۰۲ - ۱۷:۳۵    دیده شده : 620

منتظر واقعی شدن قیمت ارز باشید

دکتر همتی: با راه اندازی بازار متشکل ارزی، تعیین قیمت ارز به داخل کشور منتقل می شود.

عبدالناصر همتی، رییس کل بانک مرکزی با بیان این که در حال حاضر قیمت از در کشورهای حاشیه ایران مانند امارات، یا در سلیمانیه عراق و هرات افغانستان تعیین می شود، گفت: با راه اندازی بازار متشکل ارزی قصد داریم تعیین قیمت واقعر در داخل کشور صورت گیرد و دیگر دنباله روی خارج از کشور نباشیم.
او تاکید کرد: در این صورت دیگر یک خرید ۱۰ هزار دلاری برای یک خرید یک میلیون دلاری قیمت تعیین نخواهد کرد تا نرخ واقعی ارز تعیین شود و سامانی به نرخ هایی بدهد که در کوچه و بازار تعیین می‌شود.
وی در پاسخ به سئوالی در خصوص اینکه تفاوت این بازار با سامانه نیما چیست؟ گفت: در سامانه نیما تنها حواله جابجا می شود اما بازار متشکل ارزی این طور نیست.
همتی گفت: به نظر من یکی از اقدامات موفق ما سامانه نیما بود و خیلی ها می خواستند این بازار را به هم بریزند و منحل کنند اما ما نگذاشتیم.

برخی رویای افزایش نرخ از را می‌بینند
وی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به وضعیت ارزی کشور ابراز کرد: بحث معیشت دغدغه مسئولان و دست اندرکاران اقتصادی کشور است. تحریم های بسیار قوی از خارج به اقتصاد کشور تحمیل شده است. به هر روی رئیس جمهور امریکا اذعان کرده است که نمی تواند نظام ایران را برهم بزند.
همتی در توضیح این مطلب ادامه داد: آن‌ها با بستن مبادلات مالی و کاهش فروش نفت قصد برهم زدن نظام اقتصادی را داشتند که بعضا در رویا نرخ ارز را بالاترین حد ممکن تخمین می زدند. در عین حال باید توجه داشت هرگاه نرخ ارز افزایش پیدا کرد شوک ارزی آثار خودش را در زندگی مردم داشته است. عمده فشارهم به طبقات پایین کشور وارد می کند.
وی بیان کرد: در طبقات بالا آثار تورمی اثرات مثبتی دارد ولی تلاش کردیم فشار بر قشر ضعیف را بکاهیم. تیم اقتصادی دولت و ملت بنا به فرموده مقام معظم رهبری در برابر فشار حداکثری مقاومت حداکثری می کند.
همتی گفت: نمی گوییم وضعیت خوب است ولی می گوییم شرایط را مطلوب مدیریت خواهیم کرد. ترامپ در توییتی نوشته که می خواهد عظمت را به کشور ایران بازگرداند سال هاست ایران عظمت دارد و خواهد داشت.

دولت نقشی در افزایش نرخ ارز نداشت
همتی در بخش دیگری از سخنانش درباره نقش دولت در افزایش نرخ ارز گفت: دولت هیچ نقشی در افزایش نرخ ارز به منظور افزایش درآمد ندارد و اتفاقا درآمد دولت از بازار ارز در سال ۹۷، صفر بوده است و درواقع بیشتر خرید کردیم تا ارز بفروشیم.
همتی گفت: چرا باید دولت کاری کند تا شاخص نرخ ارز را بالا ببرد تا سیستم اقتصادی برهم بخورد و در نهایت خودش متضرر شود. تعداد دفعات تماس رئیس جمهور برای کاهش نرخ ارز در روز زیاد است و ما نیز براساس فاکتورهای اقتصادی شرایط را رفته رفته مطلوب تر می کنیم.
وی با تاکید بر اینکه دوران سخت سپری خواهد شد و خوشبختانه قله و اوج مقاومت را طی کرده ایم، تاکید کرد: روند کاهشی در بازار ارز ادامه دار است، به هر حال بخشی از فشارهایی که به نرخ ارز وارد می شود مربوط به تقاضاها کاذب از خارج از کشور است. به طور مثال وقتی در دبی تقاضای سنگینی برای این ارز اعلام می شود نرخ به یکباره بالا می رود و در نهایت کشف قیمت بر اساس آخرین جهش ایجاد می‌شود.
وی بیان کرد: بانک مرکزی هدفش در خرید و فروش ارز این است که اجازه آربیتراژ ندهد. در طول سه ماه گذشته حوادث مختلفی نظیر به صفر رساندن صادرات نفت، تروریست نامیدن سپاه پاسداران و ... رخ داد که همه این اتفاقات برای نوسانات ارز در بازار دانست.
همتی تصریح کرد: خوشبختانه چندماهی است نرخ ارز روی کانال ۱۳ تومان باقی مانده است البته من هیچگاه نرخ گذاری ارز را صحیح نمی دانم و نرخ فعلی را هم ارزش اسمی بازار نمی دانم.
وی ادامه داد: شرایط حواله ارزی ما بسیار خوب است هرگاه بازار حواله های ارزی خوب باشد تجارت آسان تری خواهیم داشت. تاکنون ۱۱ میلیارد دلار تامین ارز شده است که ۵ میلیارد آن نرخ رسمی برای کالاهای اساسی است. خوشبختانه مردم دیگر برای سرمایه گذاری به بازار ارز نمی آیند.
همتی در بخش دیگری از سخنانش درباره ذخایر بانک مرکزی نیز گفت: به ذخایر ارزی بانک مرکزی دست اندازی نشده بلکه افزایش هم پیدا کرده است.

عملیات بازار باز چیست؟
این بازار ابزار سیاست پولی است و بانک مرکزی خرید و فروش اوراق خزانه را انجام می دد . در تمام دنیا این کار سابقه دارد . وقتی اوراق بخرید نرخ اوراق در بازار سقوط می کند و وقتی بفروشید، نرخ بالا می‌رود ما مجوز لازم را گرفتیم و تاییدیه مقام معظم رهبری و مجلس شورای اسلامی هم در این خصوص داریم .
وی گفت: بانک مرکزی مراقبت می کند کسری بودجه پولی نشود، تمام تلاشمان را می کنیم تا این اتفاق نیفتد و ترکیبی از فروش بخشی از ارز صندوق ذخیره که در اختیار دولت است و اوراق خزانه را در دستور کار قرار می دهیم. انشالله با هماهنگی سازمان برنامه و بودجه و وزارت امور اقتصادی و دارایی کاری می کنیم با هملیات بازار باز لطمه ای به بازار پول وارد نشود.

 

  • نظرات کاربران
  • فرم ثبت نظر
نظری برای این مطلب وجود ندارد!


طراحی سایت | فروشگاه آنلاین | خدمات وب اندیشکدهبانکداریارزبین‌المللبین المللفراساحلیآفشورسوئیفتSWIFTنرخ ارزفین تکفین‌تکfintechیورودالردلار اروپاییبانکداری بین المللبانکداری بین‌المللبانکداری بین‌المللیبانکداری بین المللیبین المللیبین‌المللیThink Tank